
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 9.779 mm |
| Width | 5.9944 mm |
| Termination | Through Hole |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 11.9888 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 125 V |
| Depth | 12 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2 mm |
| Current Rating | 4 A |
| Max Voltage Rating (DC) | 125 V |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Approvals | UL |
| Orientation | Straight |
| Operating Supply Voltage | 125 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Gender | Male to Male |
| Number of Contacts | 3 |
| ELV | Compliant |
| Connector Type | Header, Pin, Plug |
| Wire/Cable Gauge | 22 AWG |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| Wire/Cable Type | Discrete |
| Contact Resistance | 20 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Shape | Rectangular |
| Contact Current Rating | 4 A |
| Housing Color | Natural |
| Contact Gender | Male |
| Mating Post Length | 4.4958 mm |
| Contact Shape | Round |
Stock: 21818
Distributors
pcbx
Unit Price$0.17526
Ext.Price$0.17526
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.17526 | $0.17526 |
| 10 | $0.17184 | $1.71840 |
| 25 | $0.16789 | $4.19725 |
| 50 | $0.16403 | $8.20150 |
| 100 | $0.16026 | $16.02600 |
| 300 | $0.15657 | $46.97100 |
| 500 | $0.15297 | $76.48500 |
| 1000 | $0.14945 | $149.45000 |
| 3000 | $0.14601 | $438.03000 |
| 5000 | $0.14265 | $713.25000 |
| 10000 | $0.13936 | $1393.60000 |
